066 192 81 53 49006,м. Дніпро, Філософська 92, корп.25
e-mail: artfolium@gmail.com

Словник термінів від А до О

 

подивитись словник термінів від "П" до "Я"

Абрис (у поліграфії) - контурна лінія, що вказує на межі окремих фарб або відтінків у кольоровому зображенні. У літографії абрис наноситься на желатинову плівку та перекладається на літографський камінь.

 

Абсорбційна здатність - здатність паперу чи картону поглинати чи утримувати рідина, з якою вони перебувають у контакті. За стандартним методом випробування можна визначити ступінь або швидкість поглинання

Авантитул – перша сторінка книжкового блоку, розташована перед титульним листом. Містить частину вихідних відомостей: видавничу марку, марку серії, рідше – епіграф, посвяту, девіз.

 

Акліматизація паперу - приведення вмісту вологи друкованого паперу в рівноважний стан з вологістю навколишнього повітря. Як правило, папір витримують не менше доби у друкованому цеху у підвішеному стані або у невеликих стопах. Раціональніше виконувати у спеціальних приміщеннях. Див. кондиціювання паперу.

 

Аллігат - перевертень включає два видання, кожне з яких починається зі свого боку, для читання кожного твору треба перевернути.

 

Альбомне розташування смуги - смуга видання, у якого ширина більша за висоту.

 

Анагліфічний друк – спосіб відтворення об'ємних зображень на площині поліграфічними засобами. Суть його полягає у виготовленні двох зображень одного об'єкта, сфотографованого з двох точок. Обидва зображення друкують на одному аркуші, кожне своєю фарбою (синьою та червоною) та з лінійним зміщенням щодо один одного. Розглядають отриманий двобарвний відбиток через кольорові окуляри (кожного ока свій колір). Сумарне зображення на відбитку сприймається об'ємним коричнево-чорним світлому фоні.

 

Анилоксний барвистий вал - циліндр із вигравіруваною на його поверхні спеціальною растровою структурою з поглибленими осередками, які забирають фарбу з барвистого ящика і передають її стабільним та рівномірним шаром на друкувальні елементи друкарської форми.

 

Апрош - міжмовний пробіл (що відокремлює одне слово від іншого).

 

Афіша - реклама, одностороннє листове видання, як правило, великоформатне, що повідомляє про публічний захід і призначене для розклеювання.

 

Баланс "по сірому" - нормоване співвідношення розмірів растрових елементів на трьох кольорові растрових фотоформах. Воно дозволяє отримати на відбитку нейтрально-сірий тон із тріадних друкарських фарб при нормалізованому процесі друкування (дотримання норм подачі фарб, балансу "вода-фарба", тиску та ін.).

 

Барабанний сканер - сканер, в якому оригінал встановлюється на зовнішній поверхні циліндра, що обертається. Основна перевага цих сканерів перед площинними (планшетними) – висока швидкість сканування та універсальність (сканування зображень, виготовлених як на прозорій, так і на непрозорій основі).

Білизна паперу - комплексна властивість паперу, що характеризує ступінь наближення до білого за силою його яскравості, високої здатності, що розсіює, і мінімального кольорового відтінку. Залежить від компонентів паперової маси (змісту біленої целюлози, деревної маси, наповнювачів, барвників та ін.). Визначається на фотометрі шляхом порівняння з еталонним зразком.

Білила - білий неорганічний наповнювач друкарських фарб, виготовлений з білих пігментів або барвистих лаків, що регулює інтенсивність кольору та друкарсько-технологічні властивості поліграфічних фарб. Білила випускаються прозорими або криючими і використовуються як допоміжні речовини при коригуванні властивостей друкарських фарб: вони знижують інтенсивність їхнього кольору та покращують друковані властивості.

Біг - рубчик на картоні або обкладинковому папері, завдяки якому палітурна кришка легше розкривається, а папір легше згинається, наприклад, на буклетах. Біговка – процес нанесення прямолінійних заглиблень – бігів.

 

Бобина - котушка, з намотаною на неї стрічкою паперу або іншого матеріалу, ширина якої визначається розміром продукції, що виготовляється.

 

Діамант - назва найдрібнішого поліграфічного шрифту кеглем 3 пункти. Використовується дуже рідко.

 

Бронзова друкарська фарба - суміш металевого порошку бронзи та сполучної речовини.

 

Брошура - неперіодичне видання, у м'якій обкладинці, у вигляді брошурованих та скріплених аркушів друкованого матеріалу.

 

Буквиця - перша буква початкового слова розділу, розділу, збільшена за розміром (кеглю) в порівнянні зі звичайною початковою буквою, часто поєднується з ілюстрацією, віньєткою або орнаментом.

 

Буклет - як правило, багатобарвне видання, надруковане на одному аркуші, сфальцьоване будь-яким способом у два і більше згинів (гармошкою, дельтаподібно, з поперечним фальцем і т.д.).

 

Папір - матеріал, у вигляді тонкого шару (до 400 мікрон), що складається, в основному, з попередньо розмелених рослинних волокон, безладно переплетених і пов'язаних між собою силами поверхневого зчеплення і речовиною, що проклеює.

 

Верстка - 1) процес формування та монтажу смуги видання; 2) відбиток, що спрямовується на коректуру. електронна верстка смуг.

 

Вибіркове лакування - лакування відбитка за всієї поверхні, лише на окремих його ділянках. Для вибіркового лакування використовують друковані форми

 

Виворотний друк (виворот) - друк фону чорною або кольоровими фарбами, при якому незапечатаним залишається лише текст або зображення. Використовується як прийом для оформлення друкованих видань.

 

Вимивання - видалення окремих ділянок світлочутливого матеріалу або шару водними розчинами солей та лугів, іншими розчинниками після експонування формних матеріалів при виготовленні фотополімерних друкованих форм.

Висікання - вирубка за допомогою гострозаточеного штампу друкованих виробів. Можливо будь-якої конфігурації.

 

Віднімання чорного - заміна в процесі виготовлення кольороподілених фотоформ (друкованих форм) трьох кольорових фарб тріади, присутніх в одному елементі кольорового оригіналу, на еквівалентну кількість чорної фарби на її кольороподіленій фотоформі (друкованій формі).

В'язкість фарби - властивість фарби чинити опір дії зовнішніх сил, що викликають її перебіг; багато в чому визначає друкарсько-технічні властивості фарби. Залежить від якісного та кількісного складу основних компонентів друкарської фарби.

 

Гарнітура шрифту - комплект шрифтів різних накреслень, насиченості, кеглю та щільності, об'єднаних спільністю малюнка окуляра. Гарнітури шрифтів мають певні назви.

Генерація чорного - розрахунок вмісту чорної фарби на конкретній ділянці зображення та визначення на його базі площі растрового елемента в процесі виготовлення растрових кольороподілених негативів або діапозитивів при використанні сукупності апаратних та програмних засобів. Використовується для перетворення колірних систем RGB на CMYK для кольороподілу зображень у видавничих системах.

 

Гільза (втулка) – товстостінна трубка, склеєна з обгорткового паперу за допомогою силікатного клею на гільзоклейній склянці. Призначена для намотування на неї паперу при отриманні рулону

Гільоші - безперервні вузькі лінії, що переплітаються, утворюють складні геометричні фігури; використовуються як тло на відбитку. Засіб захисту від підробки банкнот та цінних паперів.

 

Глибокий друк - передача зображення на матеріал, що запечатується з друкованої форми, на якій друкуючі елементи поглиблені по відношенню до пробільних елементів.

 

Гравюра - друкована форма, на якій зображення вирізане (награвіроване) на дерев'яній дошці, металевій пластині, лінолеумі, камені та іншому матеріалі. Друкуючі елементи повинні бути рельєфними, опуклими або заглибленими.

Градієнт (Градація колірного тону) – поступовість переходу одного колірного тону: від білого до максимально насиченого.

 

Денситометр - прилад, призначений для вимірювання оптичних щільностей при відображенні (на відбитках та фотографіях) та при пропущенні світла (на негативах та діапозитивах). Конструктивно розрізняють денситометри, що працюють тільки у відбитому світлі, тільки в світлі, що проходить, і універсальні. Денситометри можуть бути настільними або переносними (кишенькові).

Діамант - назва шрифту кеглем 4 пункти.

Діапозитив – позитивне чорно-біле або кольорове зображення, створене на прозорій основі. Наприклад, у поліграфії - комплект кольороподілених растрових діапозитивів використовують як фотоформи при виготовленні друкованих форм. Кольорові діапозитиви використовують як оригінали. слайд.

 

Динамічний діапазон – діапазон оптичних щільностей

 

Додрукарські процеси - всі стадії поліграфічної технології, пов'язані з підготовкою видання до друку (набір, кольороподіл, обробка тексту та зображення, верстка, монтаж та розкладка смуг або етикеток на друкованому листі), до виготовлення друкованої форми включно.

Європейська шкала друкарських фарб – міжнародний стандарт на тріади друкарських фарб для чотирифарбового друку. Кольорові фарби, що входять у ці тріади (жовта, пурпурна та блакитна) мають стандартні спектральні характеристики для заданих по товщині барвистих шарів, при яких досягається відповідність колориметричним показникам. У друкованому процесі при накладанні цих фарб утворюється сірий нейтральний колір. Поряд із фарбами європейської тріади іноді застосовують фарби холоднішої тріади, що відповідає стандарту DIN (Німеччина). Жовті фарби в цих тріадах майже не розрізняються, пурпурова за стандартом DIN має менше жовтизни, а блакитна - холодніше.

Місткість шрифту - характеристика гарнітури шрифту, яка залежить від його густини; визначається кількістю знаків, які у рядку заданого формату, зазвичай - одному квадраті.

 

Жиронепроникний папір - папір з підвищеним опором проникненню жировмісних речовин. Жиронепроникність досягається шляхом спеціальної обробки паперу з утворенням зімкнутої поверхні або за рахунок покриття.

 

Журнал - періодичне друковане видання, що має постійну рубрикацію і містить статті з різних питань науки і культури, літературні твори, ілюстративний та інші матеріали.

Забивання друкарської форми - осадження найдрібніших частинок друкарської фарби між точками растрового кліше (друкуючими елементами форми високого та флексографського друку). Відбувається головним чином через забруднення фарби паперовим пилом у процесі друкування. Забивання друкованої форми призводить до зменшення кількості напівтонів зображення та зниження якості.

 

Заливка – місце на малюнку, рівно вкрите фарбою.

 

Залом – місце перелому паперу чи плівки. Термін злам частіше використовується по відношенню до паперу та картону, а залом - до плівки та фотоформи.

 

Засікання - поперечний елемент на кінці основного штриха літери.

Золотий переріз - розподіл відрізка або площі на частини в такому співвідношенні, при якому менша частина відноситься до більшої, як більша - до всього відрізка (площі) в цілому, приблизно може бути виражений дробом 21/34 (0,618).

 

 

Оптичний центр сторінки або оптичний центр сторінки - точка на сторінці, яка знаходиться вище її геометричного центру, але створює в глядача враження, що поставлене на її місці зображення ділить сторінку навпіл.

Видавнича система - комплекс, що складається з персональних комп'ютерів, скануючих, вивідних та фотовивідних пристроїв, програмного та мережевого забезпечення, що використовується для набору та редагування тексту, створення та обробки зображень, верстки та виготовлення оригінал-макетів, фотоформ, кольоропроб - тобто. для підготовки видання до друку на рівні додрукарських процесів.

 

Ілюстрація – додаткове наочне зображення (креслення, малюнок, фотографія та ін.), що пояснює, прикрашає або доповнює основну текстову інформацію.

Інтенсивність кольору друкарської фарби - властивість фарби передавати своє забарвлення (фарбувати) та інші оптичні характеристики поверхні, що запечатується (папері, картону або іншим матеріалам), пов'язане, перш за все, з природою і кількістю пігменту в фарбі, а також товщиною барвистого шару на відбитку. Чим більша товщина барвистого шару, необхідна для отримання заданого кольору, тим менша інтенсивність друкарської фарби, чим менша кількість одного і того ж пігменту при однакових по товщині шарах друкарської фарби, тим менша її інтенсивність.

Інтервал оптичних густин - безперервна безліч величин оптичної густини зображення, яке обмежено мінімальною та максимальною величинами. Кількісно виражається різницею між максимальною та мінімальною величинами оптичної щільності зображення.

 

Інтерліньяж - міжрядок -пробіл між двома рядками, який при наборі в металі змінюється шляхом вставки пробільних матеріалів різних товщин, а при комп'ютерному наборі - шляхом використання спеціальних підпрограм або команд.

Ірисовий друк - кольоровий друк кількома фарбами одночасно з одного барвистого ящика (розділеного перегородками) з однієї друкованої форми при використанні валиків з фіксованим осьовим переміщенням. Дозволяє отримати на відбитку плавний перехід кольорів від одного до іншого. Використовується як засоби захисту банкнот та цінних паперів.

 

Кадрування – виділення частини зображення (кадра) під час підготовки видавничого оригіналу Використовується для приведення частини зображення до заданого формату, а також під час комп'ютерної обробки окремих деталей зображення.

Картуш – орнаментальне коло або овал, віньєтка з порожнім простором посередині, залишена для напису, цифри, емблеми.

 

Кашування – 1) наклеювання непрозорого матеріалу або відбитка на іншому плоскому матеріалі; 2) процес надання кругленому корінцю книжкового блоку грибоподібної форми.

 

Кегль - розмір шрифту, що вимірюється в пунктах, за його висотою. Включає висоту окуляри та заплічики. Деякі кеглі мають назви, наприклад - перл, петит, корпус, цицеро та ін.

Кліше – ілюстраційна друкована форма високого друку або її частина з металу чи пластмаси, виготовлені фотомеханічним способом чи гравіюванням. Залежно від зображення, що відтворюється, розрізняють штрихові і растрові кліше. Після винаходу способу емульсійного травлення стало можливим виготовлення змішаного кліше, що містить текст, штрихові та растрові зображення.

Комп'ютерне кольороподіл - кольороподіл, який здійснюється автоматизованими оптоелектронними засобами (апаратними та програмними) за допомогою видавничих систем.

 

Конгревне тиснення - отримання рельєфного зображення без фарби та фольги при локальному стисканні матеріалу між нагрітими штампом та контрштампом (відповідно пуансоном і матрицею). Виконується у спеціальних пресах або тигельних друкарських машинах. Є ефектним прийомом оформлення.

Контраст - градаційна характеристика чорно-білого або кольорового зображення за різницею в світлі (насиченості кольору) його найбільш яскравих і темних ділянок. Кількісно виражається ставленням максимального та мінімального коефіцієнтів пропускання (відображення) світла. Як правило, кількісно контраст визначають як різницю максимальної та мінімальної оптичних густин (інтервал оптичних густин) зображення. Відіграє значну роль в оцінці оригіналів, масок, фотоформ та якості друку.

 

 

Кроючі фарби – фарби, які при нанесенні їх на поверхню іншого кольору зберігають свій колірний тон.

Лазерний принтер - друкуючий апарат (знако-тезуючий пристрій) ксерографічного типу, в якому зображення символів відтворюються лазерним променем на світлочутливому барабані, потім слід прояв отриманого прихованого електростатичного "зображення" і перенесення і закріплення порошкового зображення на папері методом ксерографії.

 

Лакування - облагороджування поверхні відбитка чи паперу нанесенням шару лаку.

Ламінування - облагороджування поліграфічного листового видання нанесенням на його поверхню методом розплаву полімеру термоклею. Приватний приклад припресування плівки.

 

Лігатура – ​​буква, утворена злиттям елементів двох букв.

 

Лініатура растру – параметр, що характеризує растрову структуру кількістю ліній на одиницю довжини. Типажний ряд растрів: 20, 24, 30, 34, 36, 40, 44, 48, 54, 60, 70, 80, 100, 120, 150, 160 ліній/див. Внаслідок розвитку електронного растрування кількість ліній в одному сантиметрі може бути дробовим, наприклад, 39,5; 59,5. У комп'ютерному раструванні частіше використовуються одиниці вимірювання лініатури в лініях/дюйм або мм-1, наприклад, 150 ліній/дюйм або 8 мм-1.

Листівка - неперіодичний видання, обсяг якого зазвичай обмежується одним аркушем, тобто. однією-двома сторінками.

 

Логотип - (від др.-грец. Слово + відбиток) - оригінальне зображення повного або скороченого найменування організації або товару. Логотип є частиною товарного знака.

 

Марашки - дефект друку, при якому сторонні частинки (дрібні шматочки паперу, пилу, фарби, що засохла, шматочки плівки), потрапляючи на друкарську форму або на офсетну резинотканеву пластину, створюють на відбитку зайві візуально помітні елементи, що знижують якість відбитка.

Маса паперу – маса одиниці площі паперу, визначена за стандартним методом та виражена в грамах на 1 кв. м. Правильніше використовувати термін "маса 1 кв. м паперу 100 г", хоча в літературі часто зустрічається інший - "маса паперу 100 г/кв. м".

 

Мелення - дефект, що виражається у відділенні під дією легкого тертя шару друкарської фарби після висихання відбитка, внаслідок ряду причин: високої поглинаючої здатності паперу, зайво рідкої та швидко поглинаючої фарби, підвищеної кислотності зволожуючого розчину, його надмірної подачі (у способі офсетного друку).

Металізований папір - папір із покривним шаром із тонкої металевої фольги або з напиленого у вакуумі металу.

 

Багатобарвний друк – поліграфічне відтворення оригіналу кількома друкованими фарбами. При тріадному друку (тріадному синтезі кольорового зображення) використовують блакитну, жовту, пурпурову та чорну фарби, при багатобарвному друку використовують сім і більше фарб. Іноді термін багатобарвний (тріадні) друк замінюють на термін - повнокольоровий друк.

Муар - видимий, сторонній малюнок, що періодично повторюється, у вигляді сітки, що виникає при накладенні двох або більше растрових зображень. Муар може виникнути при неправильному виборі кута повороту растру, при повторному репродукування растрових зображень (відбитків), друкуванні на матеріалі з регулярною структурою на поверхні.

 

 

Накат фарби - нанесення фарби накатними валиками на друкарську форму (зазвичай мають на увазі накат фарби в друкарській машині).

 

Насиченість кольору - ступінь візуальної відмінності хроматичного кольору від рівного за світлом ахроматичного (сірого) кольору. У поліграфії оцінюється за рівноконтрастними колірними таблицями, наприклад, за атласом кольорів.

Накреслення шрифту - варіант набірного шрифту однієї гарнітури. Накреслення шрифту класифікуються: за щільністю – вузьке, нормальне, широке; за насиченістю – світле, напівжирне, жирне; по нахилу – пряме, курсивне, похило.

 

Негатив - зображення, зворотне за тонопередачею (градації, оптичними щільностями) оригіналу.

 

 

Непродрук - дефект друку, що виражається в тому, що з частини друкуючих елементів фарба не передається на папір.

 

Несуміщення фарб - зсув зображень, виконаних різними друкованими фарбами на відбитку під час синтезу багатобарвного зображення; відбувається через порушення процесів приведення, приладки друкованих форм виготовлення самих кольороділених фотоформ.

Нумерація - друкування номерів, що послідовно змінюються, на окремих видах поліграфічної продукції, (наприклад, - на цінних паперах).

 

Відсування - ослаблення або видалення деяких деталей зображення (фону) для виділення його значущих частин під час кадрування та обробки.

 

Однофарбовий друк – поліграфічне відтворення оригіналу однією фарбою будь-якого кольору.

 

Оптична щільність – міра пропускання світла для прозорих об'єктів та відображення – для непрозорих об'єктів. Кількісно визначається, як десятковий логарифм величини, зворотної коефіцієнту пропускання (відображення). У поліграфії використовується для оцінки видавничих оригіналів, проміжних зображень та відбитків.

Відмарювання - дефект, при якому друкарська фарба відразу після нанесення переходить із запечатаної сторони на зворотний бік наступного. Відмарювання можна зменшити або повністю усунути застосуванням противідмарних засобів.

 

Відтінок - колір, що отримується із чистого кольору додаванням білого або чорного, а також у невеликих кількостях інших кольорів.

 

Відбиток - зображення на матеріалі, отримане поліграфічним способом.

 

Очко - рельєфне зображення літери чи знака, опукле на літерах, рядках, стереотипах та заглиблене на металевих матрицях набірних машин, картонних чи пластмасових матрицях для виливки стереотипів.

 

Ім'я, прізвище: Телефон:

E-mail:

Повідомлення:
Капча:
Капча:
Ім'я:


Тел.:


E-mail:


Повідомлення::
Капча:
Капча:
49006, г. Дніпро, Філософська 92, корп. 25
e-mail: artfolium@gmail.com
Создание сайтов   Створення сайтів